#4 Hor sa na Gemer | 12.8.2017

Iba dva týždne po tretej jazde nostalgickým vláčikom do Slovenského raja, vycestujeme za krásami (nielen podzemia) Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Jedna zo šiestich jaskýň Svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú z Košíc na dosah, vyniká fenomenálnou aragonitovou výzdobou. Aragonit je uhličitan vápenatý a tento minerál v jaskyni nadobudol rôzne tvary. Najvzácnejším je takzvaný železný kvet pripomínajúci koral. 

 

Vlak odchádza v sobotu 12. augusta z hlavnej železničnej stanice v Košiciach o 8:10.

 

 

 

Na svete sú len tri sprístupnené aragonitové jaskyne. Za zvyšnými dvoma by ste museli cestovať do Mexika a Argentíny.

Vlak najprv zastaví na zastávke Štítnik –mesto, kde sa bude dať na chvíľu pozrieť úvod hradných slávností. Tu majú turisti dve možnosti: nenáročnú a pre zdatnejších turistov.

  1. nenáročná autobusová – odvezie návštevníkov autobusom zo Štítnika priamo do Ochtinskej aragonitovej jaskyne (po jej návšteve späť do Štítnika 
  2. zaujímavejšia, ale pre zdatnejších turistov – ktorí sa vrátia do vlaku, ktorý ich zavezie do stanice Ochtiná, odkiaľ budú peši pokračovať k miestnemu gotickému ev. kostolíku s unikátnymi feskami, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Po asi 120 – 150 minútovej túre (s prudším stúpaním v jej strednej časti) sa dostanú k hlavnému bodu programu – Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Jej prehliadku absolvujú na viackrát. V prvej skupine uprednostníme klientov so záujmom o návštevu vzdialenejších turistických cieľov. Po prehliadke bude možnosť vrátiť sa tou istou trasou do Ochtinej ku vlaku s odchodom do Košíc, alebo sa odvezú pripraveným autobusom do Štítnika na hradné hry a až odtiaľ vlakom do Košíc.

V Štítniku si prehliadneme centrálne námestie, evanjelický kostol zo 14. storočia a náš program zavŕšime návštevou vodného hradu, v ktorom sa uskutočnia Štítnické hradné hry. 

 

Najstaršie aragonitové útvary v jaskyni majú takmer 140-tisíc rokov.

Mimoriadna kyvadlová jazda:
Pre návštevníkov hradných hier, alebo cestujúcich, ktorí si netrúfajú zdolať Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, bude vypravený aj mimoriadny kyvadlový vláčik na trati: Štítnik – Ochtiná – Slavošovce, spojenú s prehliadkou kostola v Ochtinej a Slavošovciach, kde bude sprístupnený aj rodný dom slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. 

Turistické ciele so sprievodcom:

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Najvzácnejšou Slovenskou a jedinečnou v celosvetovom meradle ju robí rôznorodosť a bohatosť aragonitovej výplne i svojráznosť jej vzniku a tvarovania. Na svete sú známe iba tri takéto jaskyne. Na jej výzdobe sa podieľal minerál aragonit. Ten s podporou vody stáročia vytváral unikátne mliečnobiele dielo v podobe stalagmitov, stalaktitov, kríčkov, vetvičiek, trsov a kvetov.

  • Prehliadková trasa: trvanie asi 30 min, dĺžka 300 m
  • Vstupy: 10.00 - 16.00 hod., vstupy každú celú hodinu
  • Vstupné: Dospelí: 6 €, deti a ZŤP 3 €, študenti 5 €

 

Kostolík v obci Ochtiná

Románsko – gotický evanjelický kostolík (národná kultúrna pamiatka) s nádhernými nástennými maľbami je súčasťou Gotickej cesty. Evanjelický kostol v Štítniku Pochádza zo 14. storočia, má najstarší organ na Slovensku, mohutnú vežu a najkrajšiu sakrálnu galériu fresiek. Spoznáte ho podľa mohutnej veže.

Štítnické centrálne námestie

Je obkolesené meštiackymi domami s najlepšie zachovalou budovou radnice, kúriou a klasicistickým palácom.

Vodný hrad v Štítniku

Bol postavený v 15. storočí a chránený močariskami zastával funkciu významnej protitureckej pevnosti. Konajú sa tu Štítnické hradné hry, ktoré okrem ukážok remesiel, kultúrneho a spoločenského programu ponúknu aj gastronomické zážitky.

Možné turistické ciele bez sprievodcu - individuálne:

 

Túra do Štítnika

Po absolvovaní prehliadky jaskyne môžete po modro značenej trase pokračovať k horárni Hrádok a následne sa v súvislom miernom klesaní v trvaní 2 h 30 min dostanete do obce Štítnik. Prechádzať budete popri kostole a námestiu až k vodnému hradu.

Túra Štítnik Plešivec

Štítnik– (120 min) Gerlašská skala  - (140 min) Ďulová – (80 min) Plešivec obec – (10 min) Plešivec ŽSR.  Pre tých, ktorí uprednostnia pred návštevou jaskyne potulky prírodou, ponúkame alternatívu v podobe stredne náročnej trasy Plešiveckou planinou. Hriechom by však bolo vynechať pamiatky v Štítniku! Po modrej značke smerom na východ sa náročnejším výstupom dostanete na Gerlašskú skalu s vynikajúcim výhľadom na všetky strany. Za priaznivého počasia možno vidieť štíty Vysokých Tatier. Chodníky na trase sú, vzhľadom na minimum vhodných bodov, horšie značené, preto je potrebná zvýšená pozornosť. Pozvoľným klesaním výraznou krasovou planinou zostúpite do Plešivca, cestou vás však určite upúta množstvo závrtov a povrchových krasových foriem. V Plešivci sa možno občerstviť a prehliadnuť si unikátny stredoveký kostolík zo 14. stor.

 


Aj túto jazdu si cestujúci budú môcť spestriť neopakovateľnou fotografiou v originálnom fotorámčeku, ktorú môžu s hashtagom #kosiceregion a #unesconadosah zdieľať na Facebooku alebo Instagrame a zapojiť sa tak do súťaže Košice Región Turizmus o lístky na ďalšie nostalgické jazdy Vlakom za UNESCOM.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDIEĽAJTE!

Pozrite sa, ako ostatní hovoria o Košickom Regióne na TripAdvisore.

TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.