#5 Do Jasova | 28.10.2017

 

Jedna z posledných možností navštíviť Jasovskú jaskyňu pred ukončením sezóny.

Spomedzi šiestich jaskýň Svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú z Košíc na dosah, je úplne najbližšie Jasovská jaskyňa. Jej návšteva je nielen emotívnym zážitkom, ale je tiež prospešná zdraviu, keďže práve Jasovská jaskyňa je jednou z troch slovenských jaskýň, ktoré sa využívajú na liečbu dýchacích ciest inhaláciou jaskynného aerosólu. Relatívna vlhkosť približujúca sa 100%, bezprašné a bezalergénové prostredie je blahodárne aj pre alergikov a umelým spôsobom sa prakticky nedá nahradiť. Jasovská jaskyňa je domovom až 19 druhov netopierov, pre podkovára veľkého slúži ako zimovisko - jedno z najväčších na Slovensku.  

 

 

 

Program

Zo stanice Jasov sa presunieme do Jasovskej jaskyne. Vstup do jaskyne bude organizovaný na viackrát. Medzi prvými budú krásy jaskyne obdivovať záujemcovia o túry do vzdialenejších lokalít, nasledovať budú klienti so záujmom o následné sprevádzané aktivity.

Po možnom občerstvení v reštaurácii v tesnej blízkosti jaskyne sa odoberieme na Jasovskú skalu, ktorá ponúka prenádherné výhľady do okolia.

Náučným chodníkom sa dostaneme ku kláštornému komplexu z polovice 18. storočia. Po jeho prehliadke, popoludní o 14:45, majú účastníci výletu voľný program.

Kyvadlová jazda vlakom do Medzeva – Pre záujemcov iba o prehliadku Jasovskej jaskyne máme pripravenú kyvadlovú jazdu vlakom až do starobylého nemeckého baníckeho mesta Medzev, kde si môžu pozriť hámor. Po prehliadke v Medzeve sa vlak vráti do Jasova, kde bude možné ešte stihnúť prehliadku jasovského premonštrátskeho kláštora.

Odporúčanie - zoberte si so sebou: 

  • dostatok tekutín i pochutín 
  • mapové podklady v prípade turistických aktivít

Turistické ciele so sprievodcom

Jasovská jaskyňa
Podzemný tok rieky Bodvy po tisícročia modeloval unikátne priestory Jasovskej jaskyne. Tá je známa sieňovými a dómovitými areálmi, z ktorých je najväčším Veľký dóm. Sekundujú mu Medvedia či Husitská sieň, Dóm netopierov, Bludisko, Klenotnica... Výzdobu tvoria špecifické jaskynné výtvory, čiže pagodové stalagmity, stalagnáty, brčká, kvaple aj „kamenné“ vodopády, no preslávila sa najmä bohatou sintrovou výplňou. Objavená i sprístupnená bola v roku 1846, no výskumy odhalili ďalšie priestory aj s historicky cennými archeologickými nálezmi, čo dokazuje, že jaskyňa slúžila ako útočisko ľuďom už v mladšej dobe kamennej. Najznámejšími dnešnými „obyvateľmi“ sú početné druhy netopierov. Prehliadková trasa: trvanie asi 45 min, dĺžka 720 m Vstupy: o 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 hod. Vstupné: Dospelí: 5 €, deti a ZŤP 2,50 €, študenti 4 € 

Náučný chodník na Jasovskú skalu 
Je nenáročný a zameraný na poznávanie prírody a histórie. Pretína chránené územie NP Slovenský kras a národnú prírodnú rezerváciu Jasovské dubiny. Na vrchole sa ponúkajú krásne výhľady do okolia. Sedem informačných panelov podá užitočné fakty o tunajšej faune a flóre, lesoch, histórii, geológii a jaskyni. 

 

Kláštorný komplex v Jasove
Pochádza z neskorobarokového obdobia polovice 18. storočia a je situovaný v peknom a pokojnom prostredí. Unikátny je vzácnymi nástennými maľbami a bohatým interiérovým vybavením. Jeho súčasťou je kostol Sv. Jána Krstiteľa a baroková záhrada vo francúzskom štýle. Samotná budova je akýmsi pomyselným kalendárom – má 365 okien (ako dní v roku), 12 komínov (mesiacov) a 4 vchody (ročných období). 

Turistické ciele bez sprievodcu

Túra Jasovskou planinou*
Jasovská jaskyňa – (90 min) Vápenný vrch – (30 min) Prameň sv. Ladislava – (40min) Lipová hora – (80 min) Moldava ŽSR Stredne náročná trasa Jasovskou planinou. Žltou trasou sa po úpätí Krišky a Vápenného vrchu dostanete na kedysi pútnické miesto - k vyvieračke Sv. Ladislava. Tu na vás čaká zrekonštruovaná kaplnka s kamenným oltárom, občerstviť sa môžete vodou z výdatného prameňa. Odtiaľ sa už po zelenej značke takmer za stáleho mierneho klesania presuniete popod Lipovú horu do mesta Moldava nad Bodvou. 

* Dôležité – dobre si túru naplánujte k času odchodu nášho vlaku z Jasova, čo si vyžiada vysoké tempo!!!

Jasovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou na území Slovenska (od roku 1846).

 

 

Nachádza sa tu najstarší doložený jaskynný nápis na Slovensku z roku 1452. Zachytáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci.

  

 

 

 

ZDIEĽAJTE!

Pozrite sa, ako ostatní hovoria o Košickom Regióne na TripAdvisore.

TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.