Bardejov
70
min
80
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
október - apríl
pondelok - piatok 9.00 - 17.00 h
máj - september
pondelok - piatok 9.00 - 17.30 h
máj - september
sobota, nedeľa a sviatky 10.00 - 16.00 h
VSTUPNÉ
Typ
Cena
-
-
KONTAKT
Turisticko informačná kancelária Bardejov

Radničné námestie 21, Bardejov 085 01

tel. č.: +421 54 474 4003

BARDEJOV

Najgotickejšie mesto Slovenska.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Neďaleko hraníc Slovenska s Poľskom sa nachádza mesto, ktoré svojou osobitosťou pravdepodobne učaruje každému návštevníkovi. Pôsobivé centrum mesta, stáročiami zachované stredoveké pamiatky, ale aj vychýrené liečivé kúpele a krásna príroda navôkol – to sú charakteristiky Bardejova.
Bardejov sa nachádza asi 80 kilometrov severne od Košíc a je autom dobre dostupný. Mesto tvorí centrum regiónu horný Šariš a žije v ňom približne 35-tisíc obyvateľov.
Bardejovské radničné námestie tvorí obdĺžnik, ktorý vymedzujú meštiacke domy v pestrofarebnom kolorite, vybudované v gotickom štýle. Systém opevnenia Bardejova patrí k najdokonalejším v celej Európe. Koncom 14. storočia sa z Bardejova stalo slobodné kráľovské mesto. Šikovnosť bardejovských kupcov a rozvoj remesiel dokumentuje 64 remeselných špecializácií s viac ako 50 cechmi. Vďaka tejto skutočnosti sa Bardejov v 14. a 15. storočí dostal na vrchol slávy a bohatstva a túto jeho éru považujeme za „zlatú“.
Najvzácnejšou z bardejovských stredovekých stavieb je Bazilika sv. Egídia. S 11 gotickými krídlovými oltármi patrí k európskym unikátom. Ďalšou z neprehliadnuteľných dominánt námestia je Historická radnica, budova stojaca od roku 1509 takmer v strede Radničného námestia, obklopeného bohatými meštianskymi domami. Dnes v radnici vystavujú zaujímavé exponáty Šarišského múzea, ale slúži aj ako dejisko koncertov. Nezameniteľný architektonický ráz priniesol Bardejovu viacero víťazstiev v internetovom hlasovaní o najkrajšie mesto Slovenska.
Bardejovské Kúpele sa prvýkrát objavujú v písomnej zmienke už v roku 1505.
V tesnej blízkosti pohoria Magury, v sálavom pokoji okolitých ihličnatých lesov, sa nachádzajú jedny z najvýznamnejších európskych kúpeľov – Bardejovské Kúpele. Prvé zmienky o tamojších liečivých prameňoch pochádzajú už z obdobia stredoveku. Okrem liečebných procedúr a blahodarnej minerálnej vody sú neodmysliteľnou súčasťou kúpeľov aj prechádzky krásnymi parkmi a početnými lesnými cestičkami.
Okrem mestských hradieb sa zachovala aj brána a desať bášt.
Ďalšou významnou lokalitou svetového dedičstva v Bardejove je židovské suburbium. Ide o urbanistickú kuriozitu východného Slovenska, keďže je to jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagógy, ktoré boli budované plánovito a podľa talmudistických predpisov.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram