Spišský hrad
65
min
75
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
celoročne
pondelok - piatok 10.00 - 18.00 h (posledný vstup o 17.00 h)
celoročne
sobota - nedeľa 09.00 - 19.00 h (posledný vstup o 18.00 h)
VSTUPNÉ
Typ
Cena
dospelí
8,00 €
študenti (19 – 26 rokov), seniori (60-80 rokov)
6,00 €
deti (6 – 18 rokov)
4,00 €
deti (do 6 rokov)
zdarma
rodinná vstupenka (max. 4 osoby)
19,00 €
Poplatok za objednanie skupiny (najmenej 10 osôb)
20,00 €
Nočná prehliadka

Dospelí: 10,00 €

Deti, študenti, seniori: 8,00 €

Deti do 6 rokov zdarma

Rodinná vstupenka: (dvaja dospelí + jedno dieťa, 1 dospelý + tri deti, dvaja dospelí + dve deti) maximálne 4 osoby: 25,00 €


Vstup na stredné a dolné nádvorie

Dospelí: 6,00 €

Deti, študenti, dôchodcovia: 4,00 €

Deti do 6 rokov zdarma

Pre držiteľov tejto vstupenky sa ponúka možnosť dokúpenia si vstupenky na horný hrad s múzejnými expozíciami v cene: 3 € ( jednotné pre všetky kategórie návštevníkov). Pri tomto duhu vstupu sa neposkytuje rodinná vstupenka ani iné zľavy.


Voľná nedeľa

V súlade s príkazom ministerky kultúry SR č. 15/2020 sa zavádza voľný (bezplatný) vstup do expozičných a výstavných priestorov Slovenského národného múzea každú prvú nedeľu v mesiaci. Prvý voľný (bezplatný) vstup sa uskutoční dňa 07. júna 2020.
KONTAKT
Korešpondenčná adresa:

SNM – Spišské múzeum v Levoči

Námestie Majstra Pavla č.40

054 01 Levoča

tel.: +421 53 45 413 36, +421 53 45 127 86

SPIŠSKÝ HRAD

Najfotogenickejšia lokalita destinácie Košice región.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Po výjazde z dlhej tmy tunela Branisko od Košíc, sa pred vami zjaví majestátna silueta Spišského hradu. Opúšťajúc technickú stavbu modernej doby, sa návštevník dostáva do konfrontácie s pamiatkou mĺkvo dokumentujúcou históriu. Spišský hrad je miesto, ktoré vám svojou atmosférou, celkom podvedome, vdýchne predstavy o dávnej minulosti, o časoch kráľov a poddaných, rinčania stredovekých zbraní a rytierskych brnení a prirodzene ponúkne aj zamyslenie sa nad významom celej stavby ako tichého kronikára čias.
Spišský hrad je zakonzervovaná hradná zrúcanina na vrchole travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Je dominantou širokého okolia a jednou z najcennejších historických pamiatok celej krajiny. K hradu sa dostanete dvoma spôsobmi - pohodlnejší je krátky výstup od parkoviska pod Spišským hradom. Pre fyzicky zdatnejších návštevníkov je možnosť výstupu po strmom chodníčku od parkoviska nachádzajúceho sa na okraji Spišského Podhradia.
Areál Spišského hradu, okolitá príroda a Spišské Podhradie.
Jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe (4 hektáre).
Spišský hrad – ako zachovalá pamiatka – je dnes pýchou nielen spišského regiónu či východného Slovenska, ale celého národa. Svojím významom presahuje hranice krajiny, o čom svedčí aj každoročne rastúci počet návštevníkov z bližších i vzdialených kútov sveta. Jeho atraktivitu zvyšuje dobrá dostupnosť po diaľnici D1, ale aj vysoká koncentrácia zaujímavých miest v bezprostrednom okolí. Spolu s Kostolom Ducha Svätého v Žehre, Spišskou Kapitulou, Spišským Podhradím a mestom Levoča totiž Spišský hrad vytvára súbor zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
kaplnka spissky hrad
Kaplnka sv. Alžbety Durínskej vznikla v tridsiatych rokoch 15. storočia.
Hollywoodská lokalita – natáčali tu film Dračie srdce režiséra Roba Cohena 1992.
Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120. Zo začiatku plnil funkciu pohraničnej pevnosti na severnej hranici ranofeudálneho uhorského štátu, neskôr sa z neho stalo šľachtické sídlo. V priebehu storočí bol hrad v rukách viacerých šľachtických rodov a podliehal mocenským bojom. V roku 1780 hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne menil na zrúcaninu. Úplnému schátraniu zabránili pamiatkari, keď v druhej polovici 20. storočia začali s náročnou konzerváciou hradného komplexu ohrozeného nestabilitou skalného podložia.
Na severovýchodnom svahu hradného vrchu sa nachádza gigantický kamenný obrazec – geoglyf – vytvorený v roku 2008 pod vedením austrálskeho umelca Andrewa Rogersa. Geoglyf zobrazuje koňa z keltskej mince nájdenej počas archeologického výskumu na Spišskom hrade. Obrazec má rozmery približne 100 x 100 metrov. Jeho líniu vytvára meter vysoký a meter široký kamenný múr zo spišského travertínu, pričom kamene sú na seba poukladané voľne, bez spojovacieho materiálu. Dĺžka múru je 800 metrov a na jeho výstavbe sa podieľalo 40 kamenárov a 80 miestnych obyvateľov.
Súčasťou expozície sú aj dobové priestory, ako kuchyňa, zbrojnica, spálne či mučiareň.
Klietka v mučiarni Spišského hradu.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram