Vihorlatský prales
100
min
95
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
celoročne
-
VSTUPNÉ
Typ
Cena
-
-
KONTAKT
Správa Národného parku Poloniny v Stakčíne


Ulica mieru 193, 067 61 Stakčín

tel.: +42157 768 56 15


Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat v Michalovciach


Fraňa Kráľa 1, 071 01 Michalovce

tel.: +42156 688 25 41/43

-

VIHORLATSKÝ PRALES

Najstaršie buky Vihorlatu majú aj 240 rokov.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Viac ako 40 percent územia Slovenska tvoria lesy, čo ho radí medzi najviac zalesnené krajiny Európy. Maličký stredoeurópsky štát sa ale navyše hrdí aj svetovo unikátnymi pralesmi – lesnými územiami vo východnej časti krajiny s mimoriadne zachovanou faunou a flórou. Na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO tvoria súčasť medzinárodného zápisu. Ten zahŕňa lokality v Nemecku, na Slovensku a na Ukrajine.
Vihorlatský prales je územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré je spolu s ďalšími troma pralesmi na východnom Slovensku, s ďalšími šiestimi na Ukrajine a piatimi starými lesmi v Nemecku súčasťou jediného zápisu na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO - Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka.
Do Vihorlatského pralesa vstupujete pri jazere Morské oko.
Východoslovenské „more“ – Zemplínska šírava – je obklopené Vihorlatskými vrchmi. A práve ich súčasťou je Vihorlatský prales, rajské prírodné zátišie nedotknuté človekom. Prepojenie nášho moderného sveta so silami, ktoré sú predsa len mocnejšie ako my, nachádzame pri pohľade na 240-ročné buky, majestátne sa vypínajúce vysoko nad človečí obzor. Ťažká dostupnosť týchto prírodných území, ale aj ich systematická ochrana, prispeli k tomu, že biotop bukových pralesov funguje vo svojej pôvodnej harmónii a v plnej kráse. Bez ľudských zásahov tam neustále prebieha nekonečný prírodný cyklus, keď staré stromy uvoľňujú miesto novým a tie okamžite vyrastajú na vhodnom mieste.
Prales obývajú aj pozoruhodné živočíchy – salamandra škvrnitá, fúzač alpský či slizniak karpatský.
Ak v nemom úžase sklopíte zrak a pozriete sa na zem, ľahko zbadáte drobné zelené stonky a lístky vyrastajúce z odumretých popadaných kmeňov. Nástupné miesto do Vihorlatského bukového pralesa sa nachádza pri unikátnom jazere Morské oko, ktoré je tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Jazero sa rozprestiera na ploche približne 14 hektárov a jeho dno miestami dosahuje hĺbku až 25 metrov. Celé Morské oko je možné obísť chodníkom, ktorý okolo neho vedie.
Morské oko je tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku.
Vihorlatský prales sa zapísaním do zoznamu Svetového prírodného dedičstva dostal do spoločnosti takých svetoznámych lokalít, ako americký Yellowstonský národný park či Grand Canyon, Mount Everest alebo Kilimandžáro.
Až do roku 2012 bol vstup do Vihorlatského pralesa obmedzený, pretože sa tu nachádza aj vojenský priestor.
Najrozšírenejšou rastlinou Vihorlatského pralesa je buk lesný.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram