Hervartov
70
min
75
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
celoročne
nutnosť rezervácie
VSTUPNÉ
Typ
Cena
základné
2,00 €
KONTAKT
Pre jednotlivcov:


Rímskokatolícky farský úrad

Richvald 86, 085 01

tel.: 054/479 3239, 0918 678 260


Kontakt pre skupiny:


Cestovná agentúra Byzant

Hlavná 3, 080 01 Prešov

tel.: 051/7562668

HERVARTOV

Kostol sv. Františka z Assisi

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Vo vrchnej časti obce Hervartov, na miernom svahu, sa v objatí vysokých líp, obohnaný kamennou „hradbou“ pokrytou šindľom, týči Kostol sv. Františka z Assisi. Spomedzi východoslovenských drevených kostolíkov na Zozname svetového dedičstva UNESCO je to jediný rímskokatolícky drevený chrám.
Hervartov je obec v okrese Bardejov, v ktorej žije asi 500 obyvateľov. Tamojší drevený Kostol sv. Františka z Assisi je vhodnou odbočkou pri ceste z alebo do Bardejova.
Najstarší drevený chrám na Slovensku.
Bol postavený na konci 15. storočia v gotickom slohu a je naším najstarším zachovaným dreveným kostolom v gotickom slohu. Jeho exteriér zostal aj po viac ako polovici tisícročia takmer nedotknutý. Hlavný oltár vznikol v rokoch 1460-1480 a vyobrazuje Pannu Máriu, sv. Katarínu Alexandrijskú a sv. Barboru. Niektoré artefakty, ako originály bočných oltárnych krídel či drevený skrinkový svätostánok zo začiatku 16. storočia, sú uložené v národnom múzeu v Budapešti.
Vnútorná výzdoba kostola je významne ovplyvnená obdobím reformácie, keď sa kostol na krátky čas stal evanjelickým chrámom. Z tohto obdobia, konkrétne z roku 1665, pochádzajú maľby na južnej stene lode. Zobrazujú biblické výjavy Adama a Evy pod stromom poznania, sv. Juraja v zápase s drakom a podobenstvo o múdrych a pochabých pannách. Ich výchovnú funkciu podčiarkujú biblické citáty v latinčine a biblickej češtine.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram