Ladomirová
80
min
95
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
celoročne
nutnosť rezervácie vopred
VSTUPNÉ
Typ
Cena
dobrovoľné vstupné
-
KONTAKT
Pre jednotlivcov:


Gréckokatolícky farský úrad

Ladomirová 134, 090 03

tel.: 054/7525300, 0910 513 308, 0907 471 212


Pre skupiny:


Cestovná agentúra Byzant

Hlavná 3, 080 01 Prešov

tel.: 051/7562668

LADOMIROVÁ

Chrám sv. Michala archanjela.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Nad dreveným gréckokatolíckym chrámom v obci Ladomirová bdie ochranná ruka sv. Michala Archanjela, ktorému je zasvätený. V roku 1742 postavili nielen samotnú cerkev, ale aj zvonicu, z ktorej znejú tri mocné zvony. Chrám patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovensku.
Ladomirová je obec Svidníckeho okresu, na severovýchode Slovenska. Narodil sa tu metropolita Ruskej Pravoslávnej cirkvi v zahraničí Laur (Vasiľ Škurla). V Ladomirovej žije približne 1 000 obyvateľov.
Chrám postavili v roku 1742 bez použitia jediného klinca.
Akúsi predsieň chrámu tvorí takzvaný babinec, teda miesto, kde sa kedysi zdržiavali ženy, pretože nemali právo vojsť do lode. Návštevníka na prvý pohľad upútajú tri zdobené veže chrámu. Najvyššia z nich sa nachádza práve nad „babincom“. Vnútri chrámu nájdeme krásny, umelecky hodnotný barokový ikonostas a oltár pochádzajúci z 18. storočia, ktorý však poznačili udalosti nemilej modernej histórie ľudstva.
Na jeseň 1944 sa pri Ladomirovej odohrala veľká tanková bitka Karpatsko-duklianskej operácie, pri ktorej bola obec takmer úplne zničená a po oslobodení znovu vystavaná. Časť ikon z chrámu sv. Michala Archanjela bola v 2. svetovej vojne zničená.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram