Levoča
70
min
90
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
október - apríl
pondelok - piatok 8.30 - 16.30 h
máj - september
pondelok - nedeľa 9.00 - 17.00 h
VSTUPNÉ
Typ
Cena
-
-
KONTAKT
Informačná kancelária mesta Levoča

Námestie Majstra Pavla 58, Levoča 054 01

tel.: +421 53/ 451 3763

LEVOČA

Stredoveké kráľovské mesto, ktoré najviac preslávil nadaný rezbár Majster Pavol.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Neďaleko Spišského hradu leží mesto Levoča, ktoré si svojou atmosférou a výnimočnosťou získa azda každého návštevníka. Krásne historické centrum obopínajú stredoveké hradby, ktoré sa zachovali takmer v celku, z pôvodných 15 bášt a veží zostalo šesť. Samotné hradby majú dĺžku viac ako 2 kilometre.
Levoča sa nachádza približne 20 kilometrov západne od ďalšej významnej lokality Spiša (Spišský hrad a jeho okolie), ku ktorej je v rámci jedného zápisu na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva pridružená. V tomto meste žije približne 15 000 obyvateľov.
Kráľovsky veľkolepá Levoča.
Nad mestom bdejúca Mariánska hora je dejiskom každoročnej púte, na ktorej sa v roku 1995 zúčastnil aj svätý pápež Ján Pavol II.
V levočskom Kostole sv. Jakuba je až 14 gotických a renesančných oltárov.
Od roku 2016 je pre návštevníkov sprístupnená aj veža Kostola sv. Jakuba.
Kostol vybudovali v 14. storočí, po košickom Dóme sv. Alžbety je druhým najväčším chrámom Slovenska. Nájdeme v ňom európsku raritu - až 14 gotických a renesančných oltárov. Zbierkou gotických oltárov vlastnej proveniencie, stojacich zväčša na pôvodných miestach, sa môže v Európe pochváliť len Levoča a Bardejov. Ani najväčšie svetové galérie nevlastnia takéto množstvo gotických oltárov. Kostol v roku 2015 vyhlásili za Baziliku minor. Najvýraznejším prvkom svätyne Kostola sv. Jakuba je najvyšší neskorogotický drevený oltár sveta s výškou 18,62 m – oltár sv. Jakuba. Ide o výnimočné dielo presláveného rezbára Majstra Pavla, ktorý v Levoči pôsobil po roku 1500 a mal tu rezbársku dielňu. Diela levočského umelca prekypujú kvalitou i rozsahom, sú roztrúsené prakticky po celom Slovensku – okrem Spiša ich nájdeme aj v regiónoch Šariš, Gemer a Liptov.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram