Gombasecká jaskyňa
70
min
85
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
apríl - máj
utorok - nedeľa 10:00, 11:30, 13:00, 14:30
jún - august
utorok - nedeľa 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
september -október
utorok - nedeľa 10:00, 11:30, 13:00, 14:30
VSTUPNÉ
Typ
Cena
dospelí
9,00 €
deti 6-15 rokov, invalidi *1
5,00 €
študenti, seniori nad 60 rokov *2
8,00 €
foto - video bez použitia statívu *3
7,00 €
mimoriadny vstup *4
30,00 €
*1 - Deti od 6 do 15 rokov; Invalidi nad 15 rokov s platným preukazom

*2 - Študenti riadneho denného štúdia – v prípade vysokých škôl po preukázaní sa platným dokladom o štúdiu s vyznačením doby platnosti pre aktuálny rok; Osoby nad 60 rokov

*3 - Foto-Video - Fotografovanie a krátky videozáznam bez použitia statívu sa môže uskutočniť len počas prehliadky jaskyne, po zaplatení základného vstupného a stanoveného poplatku. Nesmie sa tým narušiť plynulosť a bezpečnosť prevádzky jaskyne.

*4 - Mimoriadny vstup sa môže uskutočniť na požiadanie návštevníkov po dohode so správcom jaskyne, len medzi hodinami pravidelných vstupov, po zaplatení základného vstupného a stanoveného poplatku. Nesmie sa tým narušiť plynulosť prevádzky jaskyne.

Platba prostredníctvom kultúrnych poukazov nie je možná, nakoľko naša organizácia patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a v zmysle zákona č. 434/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR nie je oprávnenou osobou.

Platby kartou nie sú možné. Najbližší bankomat - Plešivec, autobusová stanica - 7 km.

REZERVÁCIE VSTUPOV SA NEVYKONÁVAJÚ. Pri bežnej návštevnosti sú vstupy organizované podľa časov vo vstupnom poriadku, pri zvýšenej návštevnosti sa vstupy organizujú priebežne v intervaloch podľa charakteru a aktuálnej možnosti danej prevádzky jaskyne, t. j. aj v čase medzi pravidelnými vstupmi v zmysle platného vstupného poriadku.
KONTAKT
Ing. Ján Karcagi

049 11 Plešivec

tel.: +421/ (0)58/ 788 20 20
gombj@ssj.sk

GOMBASECKÁ JASKYŇA

Sintrové brká v Gombaseckej jaskyni dosahujú dĺžku až 3 metre.

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Sprístupnených jaskýň je na území destinácie Košice región viacero, každá z nich je natoľko unikátna, že ju treba vidieť na vlastné oči. Platí to aj o Gombaseckej jaskyni, ktorej interiér zdobia očarujúce ihlice visiace zo stropu. Ide o mimoriadne tenké sintrové brčká (stalaktitové útvary), ktoré svojou rozmanitosťou akoby stelesňovali nekonečnú variabilitu prírodných výtvorov. Európskou raritou sú snehobiele sklovité brčká, hrubé 2 až 3 milimetre a dlhé 3 metre. Na pozadí hnedočiernych vápencových stien vytvárajú výrazný farebný kontrast.
Jaskyňa sa nachádza asi 10 kilometrov na juh od Rožňavy, uprostred Národného parku Slovenský kras a jej vchod leží vo výške asi 250 metrov nad morom. Bezprostredne pred ním sa nachádza aj parkovisko. Z Košíc sa vydáme smerom na Rožňavu. Následne v smere na Tornaľu odbočujeme doľava, na Silicu.
Prvá jaskyňa na Slovensku, ktorá začala slúžiť na speleoterapiu.
Gombaseckú jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy. Najpôsobivejšími priestormi jaskyne sú Mramorová sieň so studňou hlbokou osem metrov alebo sieň Hirošima, ktorej dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb. V sieni Ladislava Herényiho (pomenovanej po jednom z objaviteľov jaskyne) sú tenké brčká tak nahusto, až evokujú predstavu kamenného dažďa.
Gombasecká jaskyňa
V systéme jaskyne sa nachádza aj Silická ľadnica - najnižšie položená ľadová jaskyňa mierneho klimatického pásma.
Gombasecká jaskyňa patrí vývojovo medzi najmladšie slovenské jaskyne a z jej celkovej dĺžky (približne 1,5 kilometra) je verejnosti sprístupnených takmer 300 metrov. Takmer celou touto časťou ale prehliadková trasa prechádza dva razy, preto prehliadka trvá polhodinu. Samotná prechádzka jaskyňou nie je fyzicky náročná, keďže celkové prevýšenie predstavuje len 7 až 8 metrov. Navyše, mikroklimatické podmienky sú vhodné na liečbu chorôb dýchacích ciest - teplota sa v jaskyni pohybuje okolo +9°C, relatívna vlhkosť činí 95% až 97%. Aj preto začala Gombasecká jaskyňa už v roku 1968 slúžiť, ako prvá na Slovensku, na speleoterapiu.
Gombasecká jaskyňa
V lete 2016 objavili bratia Suchí dosiaľ nepoznané priestory Gombaseckej jaskyne s obrovským jazerom. Celková známa dĺžka jaskyne s novými chodbami je teda 2 km. Nový priestor je ale ťažko dostupný, a tak sa doň dostanú iba skúsení jaskyniari.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram