Ruská Bystrá
100
min
105
km z Košíc
PREVÁDZKOVÁ DOBA
Mesiac
Hodina
celoročne
nutnosť rezervácie vopred
VSTUPNÉ
Typ
Cena
dobrovoľné vstupné
-
KONTAKT
Pre jednotlivcov:


Gréckokatolícky farský úrad

Ruský Hrabovec 119, 072 64 Podhoroď

tel.: +421 910 852 064


Pre skupiny:


Cestovná agentúra Byzant

Hlavná 3, 080 01 Prešov

tel.: 051/756 26 68

RUSKÁ BYSTRÁ

Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša

Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
V nádhernom prostredí podvihorlatských lesov, v obci Ruská Bystrá, sa nachádza najvýchodnejší zástupca spomedzi všetkých slovenských drevených kostolíkov zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO – gréckokatolícky Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Kostol bol postavený v roku 1730. Týči sa na vyvýšenine uprostred obce a farebne vyniká na zelenom pozadí okolitých mohutných stromov.
Maličká obec Ruská Bystrá sa nachádza v Sobraneckom okrese, asi 105 kilometrov od Košíc. V obci žije len niečo cez sto obyvateľov. Okolie obce poskytuje priam nekonečné možnosti pre aktívny oddych tela i mysle. Po trasách turistických chodníkov je možné do sýtosti brázdiť priľahlé lesy. Ruskou Bystrou prechádza aj cyklistický chodník Ikon začínajúci v Inovciach, vedúci až do Novej Sedlice. Zdatní turisti môžu od kostola v Ruskej Bystrej pokračovať na západ k ďalšej lokalite svetového dedičstva - Vihorlatskému pralesu.
Najvýchodnejší spomedzi drevených kostolíkov UNESCO na Slovensku
Jedinečné miesto pokoja, kde sa v tieni útleho kostolíka, obklopení majestátnou prírodou oddáte rozjímaniu o zmysle života.
Interiéru dominuje päťradový barokový ikonostas. Ikonostas je srdcom každého chrámu východného obradu a tvorí architektonicko-sakrálny predel medzi svätyňou (priestorom pre Boha) a loďou (priestorom pre veriacich). V Ruskej Bystrej sú v prvom, hlavnom rade ikonostasu ikony zobrazujúce Bohorodičku Hodegetriu, Krista Učiteľa, sv. Mikuláša a sv. Paraskievu. Vzhľadom na malé rozmery objektu, presahuje ikonostas netradične aj na bočné steny a, dokonca, i na strop chrámu. Vo svätyni sa nachádza vzácna ikona Ukrižovania.
Trojpriestorová stavba má pôdorys za sebou radených štvorcov a pozostáva z malej svätyne, lode a veže. Samotný zrub nie je opláštený, ale chráni ho prečnievajúca šindľová strecha. Zovňajšok chrámu pôsobí skromne. Jediným výraznejším dekoratívnym prvkom je zakončenie zvonovej veže, ktoré má však ďaleko od ozdobnosti typickej pre iné gréckokatolícke drevené cerkvi v karpatskom regióne.

Virtuálna prehliadka

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram