Žije v nej 16 druhov netopierov
Nechce sa vám čítať? Pustite si audio verziu:
Keď chcete zažiť pravé, priam až rozprávkové tajomno jaskyne, tak Domica je so svetom fantastického boja dobra a zla spojená už navždy – v roku 1982 tu natáčali slávnu rozprávku Soľ nad zlato s hviezdnym hereckým obsadením.
Jaskyňa sa nachádza 95 km od Košíc, v Národnom parku Slovenský kras, a spolu s jaskyňou Baradla v Aggtelekskom krase, na území Maďarska vytvárajú unikátny komplex v celkovej dĺžke 25 kilometrov.
V jaskyni sa môžete plaviť podzemnou riečkou Styx
Domica je najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu a návštevník v nej môže absolvovať dve prehliadkové trasy – krátky okruh s dĺžkou 780 metrov (45 minút) a dlhý okruh, vrátane plavby loďkou po podzemnej riečke Styx s dĺžkou 930 metrov (60 minút). Teplota v jaskyni sa pohybuje v rozpätí 10,2 °C až 11,4 °C a vlhkosť osciluje medzi 95% až 98%.
Bohatá geologická výzdoba Domice.
Okrem bohatej krasovej výzdoby upúta Domica najmä vysokým počtom druhov netopierov. Doteraz tam zaznamenali až 16 druhov, pričom najsilnejšie zastúpenie má podkovár južný (Rhinolophus euryale), ktorý vytvára 1000- až 2000-člennú kolóniu, jedinú svojho druhu na Slovensku. Jaskyňa je aj živým dokladom života a činnosti pravekého človeka. Archeologické nálezy staré 5 – 6 tisíc rokov dokladujú osídlenie a využívanie Domice v mladšej dobe kamennej.
Jednou z hlavných atrakcií Domice, ktorá ju preslávila, je podzemná riečka Styx.
Jednou z hlavných atrakcií Domice, ktorá jaskyňu preslávila, je podzemná riečka Styx, symbolicky pomenovaná po rieke z gréckej mytológie. Predpokladom na jej dostatočné naplnenie vodou sú však priaznivé poveternostné podmienky počas zimy – ak dostatočne nenasneží, jar a leto to už nezachránia. Plavba po podzemnej riečke Styx je dlhá približne 150 metrov.
V Domici žije až 16 druhov netopierov.
V podzemnom bádaní môžete pokračovať na maďarskej strane hranice, v jaskyni Baradla, ktorá je súčasťou toho istého zápisu v zozname Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Domica je jediná jaskyňa, ktorá otvára sezónu už vo februári a končí ju až v decembri – je teda prístupná až 11 mesiacov v roku.