Cyklovýlet: Dobšinská ľadová jaskyňa – Stratená

Tento kus raja a hlavné turistické centrum Spiša môžete prebicyklovať aj s bonusom v podobe krásnej Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá patrí medzi najväčšie jaskyne v Európe.

Jar, ktorá prebúdza tunajšiu prírodu, vám nádherne spestrí a prevonia deň, leto vás poteší možnosťami schladenia sa v tieni stromov a priezračných potokoch Slovenského raja. Príjemná jeseň, ktorá do spišských lesov denne láka množstvo hubárov, turistov a fotografov, vás očarí pestrou paletou farieb, čerstvým horským vzduchom a nezameniteľnou atmosférou sviežich rán na bicykli.

V ktoromkoľvek ročnom období sa sem rozhodnete prísť, cyklotrasa Slovenským rajom a jeho okolím je bezpochýb jedna z najkrajších na Slovensku!

1. zastávka

Okruh môžete začať priamo pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, z Podleska alebo z dedinky Stratená. My sme zvolili začiatok v Stratenej, pri drevenej bráne do Slovenského raja. Tu začína modrá cykloznačka, ktorá vás prevedie rajom. Najprv pôjdete po betónovej ceste pod skalným bralom, popri rieke Hnilec. Prejdete okolo Stratenskej píly. Tu sa betónová cesta zmení na lesnú a začne plynulo stúpať. Na každej križovatke sú informačné tabule a cesta je dobre značená.

2. zastávka

Najvýznamnejší bod tejto časti trasy je Suchá Belá záver, čo je vyústenie najznámejšej a najnavštevovanejšej rokliny v Slovenskom raji, Suchá Belá. Odtiaľto trasa klesá a kľukatí sa šotolinovou cestou až do Podleska.

3. zastávka

Keď ste si oddýchli a občerstvili sa v Podlesku, môžete pokračovať po modrej cykloznačke smerom na Pílu. Pôjdete okolo Píly stále rovno po betónovej ceste. Občas si treba dávať pozor na autá, ale veľa ich tu nestretnete. Najprv budete stúpať okolo veľkých skál až do sedla vrchu
Kopanec. Zo sedla je pekný výhľad. Odtiaľ sa rýchlo zveziete až ku križovatke s hlavnou cestou. Tu pokračuje trasa doprava ku Dobšinskej ľadovej jaskyni.

4. zastávka

Od jaskyne sa budete vracať späť po zelenej cykloznačke popri hlavnej ceste. Tento úsek nie je dlhý a väčšinou pôjdete dolu kopcom. O chvíľu budete späť v Stratenej.

Cykloservisy

CykloABC Adresa: Ing. Straku 1232/5, 052 01 Spišská Nová Ves
Telefón: +421(0)53/441 30 64,
Pre-vádzková doba: Po-Pia 9.00-12.00, 13.00-17.30 Sobota 9.00-12.00
Cyklo-špak II. – Marcela Špaková, Duklianska 29, 05201 Spišská Nová Ves,
http://cyklospak.sk
Schwabik, s.r.o., Zimná 36, 05201 Spišská Nová Ves,
http://www.schwabik.sk/

Ubytovacie a reštauračné zariadenia

Penzión Šafran, Stratená 5, 049 71 Stratená,
Tel.:0903666934,+421 58 7981118,
Mail.: penzionsafran.stratena@gmail.com
Penzión Ranč, Podlesok 5, 053 15 Hrabušice,
Telefón: +421 918 407 077,
www.rancpodlesok.sk
Hotel Slovenský raj, Podlesok, Hrabušice – Majer 492, 053 15 Hrabušice,
Telefón: +421(0)53/449 04 94
www.hotelslovenskyraj.sk
Ranč u Trapera, Podlesok 491/16, 053 15 Hrabušice,
Telefón: +421 915 987 232
www.rancutrapera.sk
O Slovenskom raji
Národný park Slovenský raj bol v roku 1964 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.

Nachádza sa tu najdlhší riečny kaňon a najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku, 25 nádherných vodopádov v 8 skalných roklinách, vyše 300 km značených turistických a 400 km cykloturistických trás, 12 náučných chodníkov (takmer 87 km), zázemie pre skalolezenie i ľadolezenie, hipoturistiku, zimné aj vodné športy a ďalšie formy vyžitia.

Slovenský raj je rajom milovníkov prírody, turistiky a športu. Sprístupnený je celoročne. Medzi typické fenomény krajiny patria náhorné planiny, hlboké kaňony, rokliny, vodopády, povrchové krasové javy a atraktívne podzemné priestory s kvapľovou a ľadovou výzdobou. Najvyšším bodom národného parku je Predná hoľa (1545 m n. m.). Najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Piecky, Sokol a Kyseľ s početnými vodopádmi. Zvyškami pôvodne plochého reliéfu sú náhorné planiny Glac, Geravy, Pelc a Skala.
Geologicky prevládajú biele vápence, miestami i dolomity druhohôr. Nachádza sa tu takmer 200 jaskýň a priepastí, z ktorých je sprístupnená len Dobšinská ľadová jaskyňa. K zaujímavým geomorfologickým javom patrí aj 11 km dlhá prielomová dolina Hornádu. Prevažnú väčšinu územia pokrývajú lesy s prevládajúcimi vápencovými bučinami, ale aj pozmenenými smrečinami. Vyskytujú sa tu chránené rastliny – astra alpínska, horec jarný, jazyk jelení, kosatec bezlistý, šafrán Heuffelov, žltohlav európsky, karpatské endemity ako zvonček karpatský, večernica lesná, poniklec slovenský, glaciálne relikty ako napríklad jazyčník sibírsky, lomikameň vždyživý, dryádka osemlupienková a ďalšie. Bohatstvo fauny, zastúpené živočíchmi ako medveď, rys, orol krikľavý, sokol myšiar, výr skalný, bocian čierny a ďalšie, dopĺňa v roku 1963 prinesený kamzík vrchovský.

Východiskom pre návštevu Slovenského raja je Spišská Nová Ves a strediská Čingov a Podlesok na severnej a Dedinky na južnej strane.
Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram