Výnimočný pokoj. Takto sa dá v skratke definovať cyklotrasa Silickou planinou. Široko ďaleko len šum stromov a štebot vtákov.
Malé dedinky pri hraniciach s našimi maďarskými susedmi si Vás získajú svojou skromnosťou, nedotknuté planiny zasa krásou miestnej prírody. Ak by sa Vám ale zazdalo, že by ste sa na tejto trase mohli nudiť, ste na omyle.
Čaká Vás tu prehliadka jaskyne Domica, v ktorej sa na chvíľu prenesiete do rozprávky Soľ nad Zlato a navštívite nejednu kultúrnu zaujímavosť v podobe kostolov, historických pamiatok a ľudových remesiel.
1. zastávka
Začíname na veľkom parkovisku pri kostolnej veži v centre dediny. Tu sa napojíte na červenú značku smerom, na Silickú Brezovú a Jaskyňu Domicu. Celý okruh bude značený červenou cykloznačkou..
2. zastávka
Hneď na začiatku sa zahrejete stúpaním, až ku križovatke červenej značky. Pokračujete rovno po ceste 587 smerom na jaskyňu Domicu. Pôjdete cez rozľahlé polia a lúky, okolo obce Ardovo, cez obec Dlhá Ves až prídete k jaskyni Domica. Cesty v tejto oblasti sú pokojné a len málokedy tu stretnete auto.
3. zastávka
Pri jaskyni sa môžete občerstviť, posedieť, alebo ísť na prehliadku jaskyne. Trasa pokračuje stále po ceste 587. Na najbližšej križovatke, poslednej pred Maďarskými hranicami odbočte doľava na Kečovo.
4. zastávka
V obci Kečovo je dobrý orientačný bod miestny kostol. Pokračujte okolo neho. Postupne ako sa bude končiť dedina, skončí aj betónová cesta. Za dedinou bude krátky kamenistý výšľap. Potom sa dostanete na nedotknuté planiny ktoré už v dnešnej dobe nenájdete len tak.
5. zastávka
Po niekoľkých kilometroch lesmi a lúkami prídete do obce Silická Brezová. Prejdete okolo parčíku a kostolnej veže. Pokračujete stále po červenej značke a vraciate sa späť do Plešivca. Nastúpate posledné metre. Nakoniec je za odmenu dlhý zjazd až do Plešivca, takže posledné kilometre ubehnú rýchlo.
6. zastávka
Trasa je výnimočná pokojom ktorý všade vládne. Aj keď väčšinou idete po betónových cestách, veľa áut tu nestretnete. Je to tak trochu cesta späť v čase, cez dediny kde vládne pokojná atmosféra.
Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Nachádza sa na Silickej planine v stredisku Domica neďaleko obcí Kečovo a Dlhá Ves.Jaskyňa bola objavená v roku 1926 a v roku 1995 bola spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Okrem významných geomorfologických hodnôt púta pozornosť najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. Nachádza sa tu až 16 druhov netopierov, asi 1500 kusov.
Bola vytvorená v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu pozdĺž tektonických porúch koróznou a eróznou činnosťou podzemných tokov Styxu a Domického potoka. Kvapľová výzdoba s množstvom stalagmitov a stalagtitov je úžasná. Jedinečné sú pramienkové kvaple, pagodové stalagmity a kaskádové vodopády v štýle rímskych kúpeľov. Keď natečie dostatok vody z povrchu zeme, za podzemnej riečke Styx sa konajú plavby na lodičkách.
Prehliadková plavba na loďkách je dlhá 150 m. Jaskyňa je prepojená s jaskyňou Čertova diera a tvorí jednotný celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike v celkovej dĺžke asi 25 km. Dĺžka jaskynných priestorov Domice je 5368 m, z nich sprístupnených verejnosti je 1315 m. Teplota vzduchu v jaskyni je okolo 11 °C s vlhkosťou až 98 %.
Pre prirodzenú krásu jaskyňu Domica využili aj filmári na nakrúcanie filmovej verzie slávnej rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato.
Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom, pri ktorom sa nachádza náučný chodník. Vo vnútri je nainštalovaná náučné expozícia. Najbližšia zastávka verejnej dopravy je Kečovo, Domica (bus). Prístup k jaskyni autom: z Rožňavy cez Plešivec smer Domica -25 km, z Tornale cez Plešivec smer Domica – 25 km.