Cyklovýlet: Jaskyňa Domica – Silická planina

Výnimočný pokoj. Takto sa dá v skratke definovať cyklotrasa Silickou planinou. Široko ďaleko len šum stromov a štebot vtákov.

Malé dedinky pri hraniciach s našimi maďarskými susedmi si Vás získajú svojou skromnosťou, nedotknuté planiny zasa krásou miestnej prírody. Ak by sa Vám ale zazdalo, že by ste sa na tejto trase mohli nudiť, ste na omyle. 

Čaká Vás tu prehliadka jaskyne Domica, v ktorej sa na chvíľu prenesiete do rozprávky Soľ nad Zlato a navštívite nejednu kultúrnu zaujímavosť v podobe kostolov, historických pamiatok a ľudových remesiel.

1. zastávka

Začíname na veľkom parkovisku pri kostolnej veži v centre dediny. Tu sa napojíte na červenú značku smerom, na Silickú Brezovú a Jaskyňu Domicu. Celý okruh bude značený červenou cykloznačkou..

2. zastávka

Hneď na začiatku sa zahrejete stúpaním, až ku križovatke červenej značky. Pokračujete rovno po ceste 587 smerom na jaskyňu Domicu. Pôjdete cez rozľahlé polia a lúky, okolo obce Ardovo, cez obec Dlhá Ves až prídete k jaskyni Domica. Cesty v tejto oblasti sú pokojné a len málokedy tu stretnete auto.

3. zastávka

Pri jaskyni sa môžete občerstviť, posedieť, alebo ísť na prehliadku jaskyne. Trasa pokračuje stále po ceste 587. Na najbližšej križovatke, poslednej pred Maďarskými hranicami odbočte doľava na Kečovo.

4. zastávka

V obci Kečovo je dobrý orientačný bod miestny kostol. Pokračujte okolo neho. Postupne ako sa bude končiť dedina, skončí aj betónová cesta. Za dedinou bude krátky kamenistý výšľap. Potom sa dostanete na nedotknuté planiny ktoré už v dnešnej dobe nenájdete len tak.

5. zastávka

Po niekoľkých kilometroch lesmi a lúkami prídete do obce Silická Brezová. Prejdete okolo parčíku a kostolnej veže. Pokračujete stále po červenej značke a vraciate sa späť do Plešivca. Nastúpate posledné metre. Nakoniec je za odmenu dlhý zjazd až do Plešivca, takže posledné kilometre ubehnú rýchlo.
Silická 6

6. zastávka

Trasa je výnimočná pokojom ktorý všade vládne. Aj keď väčšinou idete po betónových cestách, veľa áut tu nestretnete. Je to tak trochu cesta späť v čase, cez dediny kde vládne pokojná atmosféra.

Cykloservisy

Bicykle-Servis-Šport s.r.o., Šafarikova 106, 048 01 Rožňava
Telefón: 0907 101 619, 0907 471 535
www.bicykle-eshop.sk
Pavol Puškáš - P2sport.sk, Šafárikova 6, 048 01 Rožňava
Telefón: 0908 654 393
www.p2sport.sk

Ubytovacie a reštauračné zariadenia

Penzión Skalná Ruža, Gemerská Hôrka 104, Gemerská Hôrka 049 12
Telefón: 0905 718 046
www.penzionskalnaruza.sk
Kaštieľ Szigety, Gemerská Panica 230/232, Gemerská Panica 980 46
Telefón: 0908 558 997
www.gemer.sk/szigety/
Penzión Konský Dvor, Kružnianska 514, Brzotín 049 51
Telefón: 058/732 16 20
www.konskydvor.sk

Turistické informačné centrum

Turisticko informačná kancelária Rožňava
Námestie baníkov 32, 048 01 Rožňava
Telefón: 0948 205 226
www.tikroznava.sk
O jaskyni Domica
Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Nachádza sa na Silickej planine v stredisku Domica neďaleko obcí Kečovo a Dlhá Ves.Jaskyňa bola objavená v roku 1926 a v roku 1995 bola spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Okrem významných geomorfologických hodnôt púta pozornosť najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. Nachádza sa tu až 16 druhov netopierov, asi 1500 kusov. 

Bola vytvorená v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu pozdĺž tektonických porúch koróznou a eróznou činnosťou podzemných tokov Styxu a Domického potoka. Kvapľová výzdoba s množstvom stalagmitov a stalagtitov je úžasná. Jedinečné sú pramienkové kvaple, pagodové stalagmity a kaskádové vodopády v štýle rímskych kúpeľov. Keď natečie dostatok vody z povrchu zeme, za podzemnej riečke Styx sa konajú plavby na lodičkách. 

Prehliadková plavba na loďkách je dlhá 150 m. Jaskyňa je prepojená s jaskyňou Čertova diera a tvorí jednotný celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike v celkovej dĺžke asi 25 km. Dĺžka jaskynných priestorov Domice je 5368 m, z nich sprístupnených verejnosti je 1315 m. Teplota vzduchu v jaskyni je okolo 11 °C s vlhkosťou až 98 %.
jaskyna domica
Pre prirodzenú krásu jaskyňu Domica využili aj filmári na nakrúcanie filmovej verzie slávnej rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato.

Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom, pri ktorom sa nachádza náučný chodník. Vo vnútri je nainštalovaná náučné expozícia. Najbližšia zastávka verejnej dopravy je Kečovo, Domica (bus). Prístup k jaskyni autom: z Rožňavy cez Plešivec smer Domica -25 km, z Tornale cez Plešivec smer Domica – 25 km.

Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram