Cyklovýlet: Spišský hrad

Dominantou Spiša, v podobe múrov starobylého hradu, sa táto cyklotrasa jednoznačne nekončí, aj keď jej začiatok bude práve na tomto mieste!

Tešiť sa môžete na skvostné výtvory prírody, vodné gejzíry vytvárajúce zaujímavé prírodné úkazy, tiež kameňolom, či nutnosť každej tursitickej či cyklitickej trasy, nádherné výhľady na Spiš a okolie.

Tajomstvá histórie Vám tu poodhalia vzácne pamiatky, kaplnky a kostol z časov dávno minulých. Cyklisti vitajte!
spisska kapitula

1. zastávka

Štartujeme z parkoviska pod hradom smerom do centra Spišského Podhradia. Cez centrum prejdete ďalej, miernym stúpaním ku Spišskej kapitule. Do niektorých miest sa tu značky ešte nedostali a kde aj sú nie vždy sú dobre viditeľné, odporúčam preto mať v mobile alebo v inom zariadení stiahnuté GPX súradnice, pôjde sa vám oveľa istejšie a plynulejšie.

2. zastávka

Pri Spišskej kapitule prejdete cez “bránu” a následne cez hlavnú cestu. Ďalej trasa vedie cez rozsiahle lúky z výhľadom na Spišský hrad. Ďalší dobrý orientačný bod je kúsok od vás, Kaplnka sv. Rozálie. Nemusíte ju ísť obzerať ešte sa k nej vrátite. Prejdite popri lesíku napravo od nej k Spišskému salašu kde sa dá dobre najesť keby ste chceli. Za ním vyjdete na chvíľku na hlavnú cestu. Z nej po krátkom zjazde odbočíte doľava k ďalšej kaplnke Sivá brada. V okolí kaplnky vyviera viacero gejzírov ktoré vytvárajú zaujímavé úkazy na svahu.

3. zastávka

Od kaplnky sa spustíte nenápadnou cestou dolu okolo ďalšieho gejzíru. Teraz sa dostanete ku kaplnke sv. Rozálie, krátkym výšľapom cez lúku. Keď budete mať dosť krásnych výhľadov na krajinu a jej pamiatky, spustite sa späť do Spišského podhradia až na počiatočný bod.

4. zastávka

Tentokrát z parkoviska pokračujte do kopca smerom ku hradu. Tesne pred strmím výšľapom na hrad odbočte doprava. Pôjde okolo malého kameňolomu. Za ním odbočte doľava a vystúpajte na Ostrú horu, odkiaľ sú ďalšie nádherné výhľady na Spišský hrad. Z vrchu sa vrátite kúsok späť. Popri lese pokračujte ku Skalnému mestu.

5. zastávka

Za Skalným mestom je krátky výšľap, cez ktorý bicykle bude treba preniesť niekoľko metrov aby ste sa dostali na planinu nad skalami. Zjazd planinou stojí za to. Výhľad všade na okolo a cestičky vysokou trávnatou lúkou až prídete na betónovú cestu na ktorej odbočte doľava a následne za pár metrov doprava na poľnú cestu do dediny Žehra.

6. zastávka

V Žehre sa oplatí pozrieť kostol Svätého Ducha pri cintoríne. Potom pokračujte po hlavnej ceste a červenej cykloznačke na Hodkovce. Na prvej križovatke za Žehrou odbočte vľavo do kopca. Prejdete cez dedinu Hodkovce. Na ďalšej križovatke pri kríži odbočte doľava na Spišský hrad. Vyšľapete na parkovisko pri hrade. Najlepší čas ísť na prehliadku hradu.

7. zastávka

Cestičkou okolo hradných múrov zjazdíte naspäť k parkovisku v Spišskom podhradí, kde sa končia potulky okolím Spišského hradu.

Cykloservisy

Kellys Bicycles s.r.o., Štefánikovo námestie 2378/5, 052 01 Spišská Nová Ves,
Telefón: 0918 499 095 
www.snv.kellysbike.com
CYKLO-ŠPAK II., Duklianska 29, 052 01 Spišská Nová Ves,
Telefón: 0917 390 466
www.cyklospak.sk
Cyklo ABC s.r.o., Ing.Straku 5, 052 01 Spišská Nová Ves,
Telefón: 053 / 441 30 64
www.cykloabc.sk

Ubytovacie a reštauračné zariadenia

Penzión Podzámok, Podzámková ulica 28, 053 04 Spišské Podhradie,
Telefón: 053 4541 755, 0903 809 314, 0903 609 314
www.penzionpodzamok.eu
Penzión Ranch F&A&H - Hodkovce 14, 053 61 Hodkovce,
Telefón: 0907 773 128
www.ranch-fah.sk
Penzión Dreveník, Hodkovce 21, 053 61 Žehra,
Telefón: 0902 047 169
Email: penziondrevenik@gmail.com

Turistické informačné centrum

Turistické informačné centrum Spišské Podhradie, 
Mariánske námestie 34, 053 04, Spišské Podhradie,
Telefón: 053/419 51 33
www.tic-spisskepodhradie.com
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves, 
Letná 56/49, 052 01 Spišská Nová Ves,
Telefón: 053/429 82 93
www.spisskanovaves.eu/tic
O Spišskom hrade
Jeden z najväčších hradov strednej Európy sa nachádza práve na Spiši. Hrad stojí na veľkej vápencovej skale a siaha do výšky až 200 m nad okolitým terénom. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Napriek tomu, že sa vypína nad mestom Spišské Podhradie, katastrálne patrí územiu obce Žehra. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Najstaršie stopy na hradnom kopci, staré takmer sedem tisíc rokov, po sebe zanechali ľudia v neolite. Oddávna pretínali toto miesto dôležité obchodné cesty spájajúce juh Európy so severom a východ so západom. Terajší hradný kopec tvoril v minulosti útočisko miestnych obyvateľov.
Hrad sa stal vyhľadávaným turistickým objektom, o čom svedčí každoročne sa zvyšujúci počet jeho návštevníkov. Atraktivitu hradu znásobuje blízkosť ďalších významných pamiatok. Na hrade sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.

V okolí Spišského hradu vedie náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa tak môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti a jej prírodnými zaujímavosťami. Na tomto hrade sa každý rok konajú " hradné hry", kde si môžete pozrieť vystúpenie historického šermu a iných zábavných podujatí.
Sivá Brada je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko a ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, ktorú obľubujú turisti.

Jedná sa o travertínovú kopu, ktorá má výšku zhruba 25 metrov. Zaujímavá je v tom, že na rozdiel od iných, podobných kôp ide o "živú" travertínovú kopu. O jej existenciu sa stará vyvierajúca voda a preto sa travertínový kopec každý rok rozširuje. V minulosti tu bol aj gejzír, ktorý vyvieral do výšky niekoľko metrov, avšak postupom času erupcie slabli až úplne zanikli. V súčasnosti, v období sucha môže úplne vysychať.

Tento unikát bol v roku 1979 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Na Sivej Brade nájdete aj barokovú kaplnku Sv. Kríža z roku 1675, ktorá je dominantou okolia. Kaplnka je tiež súčasťou Spišského Jeruzalemu, čo je sústava viacerých kaplniek. Začína Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končí na Sivej Brade.

Národná prírodná rezervácia Dreveník sa nachádza juhovýchodne od Spišského Podhradia v blízkosti Spišského hradu. Leží v nadmorskej výške 612 metrov a patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Rezerváciu spravuje NP Slovenský raj. 

Na kopci Dreveník sa nachádzala osada roľníckeho človeka z mladšej kamennej doby. Našli sa tu pozostatky mamuta, pamiatky z mladšej doby kamennej, doby bronzovej i z doby hradištnej. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Je najstarším útvarom svojho typu v okolí Spišského Podhradia a najväčšie travertínové územie na Slovensku. Na jeho svahoch sa nachádzajú 3 jaskyne. 

Vápencové veže na východnom okraji sa nazývajú „Kamenný raj“ a jedna z najkrajších roklín zasa „Peklo“. Kamenný raj je aj rajom pre skalolezcov, je tu množstvo skalných veží. Z Dreveníka si možno vychutnať mnoho nádherných výhľadov. Obzvlášť pekný je pohľad na majestátny Spišský hrad.
Turistické informácie vždy poruke
s mobilnou aplikáciou Košice Region.
POZRITE SA, AKO OSTATNÍ HOVORIA O KOŠICKOM REGIÓNE NA TRIPADVISORE.
TripAdvisor: Čítajte recenzie, porovnávajte ceny a vykonávajte rezervácie.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram